Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Hakkı ÖZSOY
Haylazlar köyü II
08.08.2019

Haylazlar köyü II

 

Önceki yazımızda nokta koyamadığımız için, Haylazlar köyü yazımızla devam ediyoruz.

Borusan, özellikle kurucusu Asım Kocabıyık’a güzel VEFA duygularıyla, TAZLAR’a 2 önemli yatırım yapmış. Birincisi Tazlar Tarım. Muhteşem tabiatı süsleyen mimarı yapısıyla, binalarıyla köy halkına meyvacılık, tarım ürünleri, bezelye, fasulye üretim örnekleri veren, öğreten modern bir işletme.

Tazlar Hayvancılık: Kültür ırkı hayvancılığın gelişmesi, süt ve süt ürünlerinin yağ-peynir-ayran vs. üretilmesi, ülke çapında marka olması düşünülen ultra-modern bir tesis.

Asım Kocabıyık geniş sosyal, kültürel, sanayi ve ekonomik kültürü olan, ülkemize dünya çapında marka kazandıran (Borusan Boru) fabrikalarıyla, büyük markaların Türkiye distribütörü BMV binek otoları, Caterpiller ünlü iş makinaları vs. onlarca büyük markanın temsilcisi, büyük şirketler sıralamasında ilk 10 rakamına giren bir iş adamımızdı.

Asım Kocabıyık Babamında arkadaşıydı. Dolayısıyla beni de iyi tanırdı. Afyon Eğitim Vakfının kurucularındandı. AEV’da rahmete erinceye kadar beraber çalıştık.

Günümüzde kurucu heyetten hayatda kalan Orhan Yavuz abi, Prof.Dr. Nejat Bilgi ve benzerleri bir elin parmakları sayısı yaşayan kişi kaldık. Asıl yazmak istediğimiz konuya dönmek istiyoruz.

Birinci yazıda Haylaz köy tanımında, Tazların yaşadığı hızlı sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmenin etkili olduğuna değindik. Onu biraz açmak istiyoruz.

Sosyal, kültürel ve ekonomik hızlı gelişme, bilinen gerçek beraberinde, bir çok sorunlarda getiriyor. Önemli olanda gelişmelerin olumlu olanlarının büyük çoğuluğu oluşturmasıdır. Muasır-medeniyet seviyesine milletimizi ulaştırma konusunda başarılı görevler yapmasıdır.

Yoksa! internet, elektronik iletişim, TV cep telefonu ve benzeri aletlerin, bilinçsiz kullanılmasının kötü örneklerinin, toplumsal yapıya verdiği gerçekler ve zararlar ortadadır.

Tazlarda bu sosyal tesbitleri gösteren basit örneklerden birisidir. Gezelim-tezelim. Tatil yapalım. Yazlığa gidelim, ama! asla üretimi, çalışmayı, yatırımı, yeni iş alanları açmayı, geri plana bırakmayalım.

Konu derin. Tartışılıyorda. Tartışmaları faydalı buluyoruz. Tazlar köyü II. yazımızıda noktalıyoruz. Sağılkla selametle hayırlı bayram dileklerimizle.


Bu yazı 2583 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet