Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yasin AY
Son, “Yeni Özenti “
16.08.2019

Son, “Yeni  Özenti “

Son zamanlarda çevremizde gittikçe artan dövme yaptırma alışkanlığı giderek yaygınlaşıyor.

Dinimize göre deri altına işlenen ve haram olan dövmeyi yaptırmak, büyük günahlar arasında yer alıyor.

"Dövme vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmaktır. Peygamber efendimiz(sav) şöyle buyurmuştur, 'Dövme yapan, Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmiştir”.

"Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu hızlı bir şekilde ortadan kaldırmalıdır. Çünkü yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan dövme, suyun deriye ulaşmasına engel olacağından gusül ve abdeste de engel olur."

En güzel şekilde yaratılan insanın tabii görüntüsünde değişiklikler yapılmasını hoş karşılamayan Peygamber efendimiz (sav) , dövmeyi yasakladı; dövme yapan ve yaptıran kadınlara Allah'ın lanet ettiğini bildirdi.

Hadis-i şerifte sadece kadınların zikredilmesi, bu hareketin bilhassa kadınlar arasında yaygın olmasından dolayıdır. Dövme yaptırmak, kadınlar için yasak olduğu gibi erkekler içinde yasaktır.

Yasağın bu derece şiddetli olması özellikle Allah'ın yarattığı tabii güzelliği beğenmeyip bozmaya kalkışmaktan dolayıdır. Dinimiz, insan tabiatına en uygun din olduğu için, insanların her hal ve hareketlerinden daima tabii olmalarını, sahte hareket ve davranışlardan sakınmalarını istemektedir.

Ruh ve ahlâk güzelliğinin değerini kavrayamayan bazı bireyler, kendilerini iman, ilim ve edeple süsleyecekleri yerde, geçici olan bu fani dünyada dış görünüşünü süslemekte yani çok gereksiz bir işle meşgul olmaktadır.

Kısacası bireyin hem kendi vücuduna eziyet, hem de Allah'ın yarattığı güzel sureti değiştirip bozmak adına olan bu davranış uygun bir davranış olmayıp, bilerek veya bilmeyerek böyle bir günahı işlemiş olan kimsenin de bir an evvel Yüce Allah'tan mağfiret dilemesi ve tövbe etmesi gerekir…

 

 


Bu yazı 4900 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet