Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Hakkı ÖZSOY
Açık gösterir
09.09.2019

Açık gösterir

 Övgü ve eleştiriler, toplumsal görev alanlarında yerinde, zamanında amacına uygun kullanıldığında, olumlu gelişmelerin adeta itici gücüdür.

 

Ya kişisel düşünce, çıkar ve hesapla yapılırsa? gerçek o ki! kurumlara, haklara, hukuklara, hizmetlere büyük zarar verirler.

 

Belki de kişi çıkar hesabına, hedefine ulaşır. Bu değişmeyen gerçektir. Görülüyor da. Yapanlar saptırmalı eleştirisinin fark edilmediğini düşünür! Ama, Hey... Hak! toplumun sağduyu sahibi büyük kesimi geri plana itilen hakları, hukukları mutlaka yeri geldiğinde savunur. Savunucusudur da. Ve de gerçek dışı, saptırmaların farkındadır sağduyu sahipleri.

 

Nedeni? Afyonumuzu ele alalım. Afyonumuz dar bir çevredir. Çoğunluk birbirini, soyunu, kökünü, ahlaki yapısını iyi bilir. Açık tanımla, güzel tanım; “Afyonlunun kantarı belindedir.” Hemen anında konunun gerçeğini, kilosunu anında tartar, en doğru biçimde tesbit eder, değerlendirir.

 

Eleştiri ve övgünün en çok konuşulduğu, haber yapıldığı yerler yerel gazetelerdir. Haberin, yorumun, sonucun objektif, doğru, dürüst yapılıp, yapılmadığı, günlük yerel gazetelerimizde rahatlıkla izlenebilir de.

 

Bu kadar eleştiri veya övgü niçin? altında bir beklenti, çıkar hesabı var mı? yok mu? hemen anlaşılır.

 

Günümüzde Bağımsız Türk Yargısına intikal etmiş bir kısım davaların, mahkeme sonucuna kadar basında haber yapılmaması, yorumda bulunulmaması hukukun üstünlüğü kuralının vazgeçilmezidir. Olmazsa olmazıdır. Görüyoruz bazı hallerde kurallar rahatlıkla ihlal ediliyor. Kurallar yok sayılıyor.

 

Genelde bir kısım basın, davaları senaryo gibi yazıyor. Övgü haberleri yapılıyor. İlgililer öve, öve bitirilemiyor. Niçin yapıldığını kamuoyu bilmiyor diye düşünüyorlar. Asla! Çünkü sütun doldurma senaryolarından nüfus sağlama benzeri amaçlar açık görülüyor. Niçin gerek duyuluyor? yorumunu sizlere bırakıyoruz sevgili okurlarımız.

 

Kurumdan, kişiden size ilan, reklam gelmiyor. Dolayısıyla niçin dikkate alınmadığınızı biliyorsunuz. Kasıtlı eleştiriler yağdırıyorsunuz kuruma veya kişilere.

 

Bir kısım basın, olayı saptırarak kurumu kötüleme amacına alet edebiliyordu. Hem kurum, hem hizmetler,hem de basın zarar görüyor, benzeri amaçlı eleştirilerden.

 

Kurumları, şahısları yıpratmadan düzeltilmesi yorumu, basının eleştiri demokratik hak’kıdır. İsimlerde, ısrar benzeri eleştiriler amacın saptırıldığını, kurumları, şahısları yıpratma amacını açık gösterir.


Bu yazı 7777 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet