Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Şehitlik ve hükümleri
16.09.2019

Şehitlik ve hükümleri

Allah   yolunda   öldürülen   Müslümana   Şehit  denir. Şehitlik Allah katında yüksek bir rütbedir. Şehit, Allahın huzurunda diri olarak hazır bulunup rızıklandırılacağı ve cennete gireceğine şahadet olunduğu için bu  adı almıştır. Şehit kelimesinin çoğulu şühedadır. Şehitler ölürken hiç ölüm acısı çekmezler.

Ayeti kerimede;

Allah yolunda öldürülen şehitlere ölüler demeyin bilakis onlar diridirler lakin siz onu anlayamazsınız. (Bakara 154)

Başka bir ayette'de buna ilaveten onlar Allanın lütfundan rızıklandırılırlar. Hadisi şerifte Efendimiz(a.s); şehidin kul borcundan başka bütün günahlarını Allah affeder.

(Müslüm)

Kimler Şehitdir.

Şehitler üç türlüdür.

a) Hem dünya hem'de ahiret şehidi (Şehidi kamil)

b)Yalmz dünya şehididir.

c) Sadece ahiret Şehididir.

ı) Şehidi kamil (Dünya ve ahiret şehidi sayılanlar:

Cünüp, hayız, lohusa olmayan akıl baliğ bir Müslüman haksız olarak zulmen yaralayıcı veya kesici aletle öldürülünce, şavaşta düşman tarafından yada asiler yol kesiciler, şehir eşkıyalarınca öldürülen, canlarım, mallarını, namuslarını ve diğer Müslümanları korumak için çarpışma yerinde aldığı yara ile hemen ölmüş olanlar yıkanmadan namazları kılınır.

2)Şehidi dünya sayılanlar:

Bunlar, münafık olup Müslüman savaşçılar arasında savaşırken ölenler olup, birinci kısımda belirtilen şekilde muamele görürlerse de dünyalık şehid sayıldıkları için ahiretteki Şehid sevabına nail olamazlar.

3-) Ahiret Şehidi sayılanlar:

Birinci kısımda belirtilen şekilde öldürülmüş fakat yeme içme ve tıpbi müdahale görmüş veya cünüp, hayızlı ve lohusa iken öldürülmüş olanlar ile boğularak, yanarak, göçük altında kalarak ölenler, aile efradının geçimini salamak için helal yoldan kazanırken ölen, ilim yolunda ölen, doğum yaparken ölen,amansız hastalığa yakalanıp ölen, Cuma gecesinde ölenler, hergün kuşluk namazı kılanlar, her gece Yasin okuyanlar, sabah akşam Hüvallahüllezi okuyanlar ahiret şehidi sayılırlar yıkanarak namazları kılınır.

(ibni Abidin)


Bu yazı 3185 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet