Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gazi ÇAKMAK
Günümüz toplumununun din anlayışı
06.11.2019

Günümüz toplumununun din anlayışı

 Değerli gönüldaşlarım

Güzide dinimiz İSLAM’ın günümüz toplumunda yanlış uygulamalar sonucunda yanlış anlaşılarak DEİZM ‘in değirmenine su taşıma gibi Allah muhafaza tehlikeli boyutlara gelmesi yüreğimizi sızlatmaktadır.

Peki DEİZM nedir? Önce onu bir açalım.

“Yaratanın varlığını ve âlemin ilk sebebi olduğunu kabul etmekle birlikte, akla dayalı bir tabii din anlayışı çerçevesinde peygamberliği, ahireti şüphe ile karşılayan veya inkâr eden felsefî ekolün adıdır.”

Bu düşünceye sahip olanlara da DEİST  denilmektedir.

Bundan yola çıkarak dan günümüzde toplumumuzun bilhassa GENÇ’liğinin maalesef tehlikeli yön de yol almağa başlaması endişe verici boyutlara gelmektedir. Tabii ki bunun yanında İSLAM’I anlamış dindar kesimi tenzih ederek ayrı tutmamız gerekmektedir.

 

Nasıl mı diyenler için izah etmeye çalışalım Peygamber efendimizin (s.a.v) uygulamış olduğu sünneti hafife alarak felsefi düşüncelerle sorgulayan,Dini işine geldiği gibi uygulayan

Namazları seçmek örneğin beş vakit namazın farz olduğu halde kılmamaya ve sadece CUMA’ya ve bayrama bağlamak,

Kurbanı kafasına göre kesmek, Zekatı kafasına göre vermek, Orucu tutmayanların maalesef sayılarının artması, Haccın Araplara para kazandırma felsefesi gibi olgular.  vesaire,vesaire.

 

Değerli kardeşlerim nasıl bir tehlike içinde olduğumuzun farkındamıyız. Bu durumda bize düşen dinimizi doğru öğrenip kendimize gelmemizdir.

Değilse insanların menfi tercihine göre ibadetleri nefsine zor geleni atıp,kolay geleni uygulayacağı bir din henüz mevcut değil.

Din:

Cenabı Allahın farzını ve peygamber efendimizin sünnetini samimi bir şekilde uygulamanın adıdır.

Müslüman kelime anlamı samimi olarak teslim olan demektir. Yani din teslimiyettir tüm kuralları eksiksiz olarak uygulamaktır. Allahı Tealâ bize kur’anı Kerim’inde iyilikleri emredin. Kötülüklerden nehyedin diye buyurmamışmıdır.

 

Değerli kardeşlerim üzerimizdeki ölü toprağını atıp çok okuyarak dinimizi anlatmak ve anlamak zorundayız. Onun için herkes dinini iyi öğrenip akabinde din kardeşini uyarmak zorundadır.

Biz duyarsız kalır dinimizi doğru anlatmazsak,o boşluğu kötü niyetli insanlar doldurarak kişilerin keyfi hareketleri ile  DİN’imizi uçuruma götürürler,Felakete sürüklerler. Bütün bunların sonucunda samimiyetten uzak ne yaptığını bilmeyen Allah korusun DEİST bir toplumun oluşmasını önleyemeyiz.

 


Bu yazı 1183 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet