Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
HATMİN SEVABI:
04.06.2017

HATMİN SEVABI:

Kur'an'ın Fatiha suresinden Nas suresine kadar 114 suresinin aynı kişi tarafından okunmasına hatim indirme denilir ve ecri çok büyüktür. Hatmin bitiminde altmış bin melek okuyana istiğfar eder. (C. Eğretli, 1500 Hadis)

Kur'an'ı hatmeden kişinin duası yapılırken 4.000 melek özellikle duaya âmin derler, (c. Yıldırım)

Hatim duası ancak hatmin bitirildiği yerde yapılması müstehaptır. Başka yerde, mescitte, cemaat içerisinde yapılması mekruhtur. (Hindiyye)

En güzeli kişi evinde aile efradını toparlayıp duasını yapması müstehaptır. Selef-i Salihin efendilerimiz Kur'an'ı hatmederlerken (bitirirlerken) toplanırlardı. Çünkü o anda rahmet iner hatta 60 bin meleğin inip duaya katıldığı bildirilmiştir. (Celal Yıldırım)

Mescidde okunan Kur'an'ın sonunda hatim duası yapıldığında toplanmak ve o duaya katılmak sevaptır. Nitekim bir hadiste;

"Dua edenle âmin diyen, Kur'an okuyan ile dinleyen sevapta ortaktırlar" buyrulur. (Deylemi, Sırlar Hazinesi, 195)

Hazırladığı hatimleri biriktirip duasını ölünce kabrinin başında yaptırmak veya Umre ve Hac'ca gidenlere oralarda dualarım yapmak ya da yaptırmak mekruh olan bid'atlerdendir. Ancak hatimi bitmeden Umre ve Hac'ca giderse kalan kısmı orada devam ettirerek bitirdikten sonra duasının orada yapılması elbette buralara göre yüzbin veya bin misli farklı ecir ve sevabı vardır.

Hatmin tamamından sonra Fatiha ve Elif Lam Mim'in okunması ile tekrar hatme başlanmış olur ki bunun ecri ve sevabı hakkında Rasulullah (as)'a; Amellerin hangisi Allah katında daha sevimlidir? diye soruldu, O da şöyle cevap vermiştir: "Elhallül mürtehilü" buyurdular. Bu ne demektir Ya Rasulellah? Sorusuna Efendimiz şöyle cevap verdiler; "Kur'an'ı baştan sonuna okuyan ve her hatimden sonra yenisine başlayandır” buyurdular. (Tirmizi)

>>Devamı var


Bu yazı 1743 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet