Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ORUÇ NASIL BİR İBADETTİR?
07.06.2017

ORUÇ NASIL BİR İBADETTİR?

Oruç (savm-sıyam); Fecr-i Sadık'ın (şafağın) doğuşundan güneşin batışına kadar yemekten, içmekten, cinsi münasebette bulunmaktan ve diğer oruç bozan şeylerden Allah rızası için uzak durmaktır.

Oruç ibadeti, ta Hz. Âdem(as) den beri inanmışlara farz kılınmış olan bir ibadettir. Nitekim ayeti celilede;

"Ey iman edenler!. (Hz. Âdem'den size gelinceye kadar) sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de oruç farz kılındı. Ta ki takva sahibi olasınız." (Bakara 183)

Oruç nefisleri arındırmakta, düşüklük ve seviyesizliklerden temizlemekte ve böylece kişiyi takvaya götüren bir yol olmaktadır. Oruç açların halini anlatır. Kendi kazancına akşama kadar el uzatamayan oruçlu kişi nasıl olur da başkalarının kazancına, hakkına el uzatabilir?!.

Oruç ibadeti Allah'a kulluğun yanında insanın sıhhatim arttırır. Hadis-i şerifte; "Oruç tutunuz ki sıhhat bulaşınız" buyrulmuştur. Sene boyunca bedenimizde durmadan çalışan hazım cihazı organlarımız bu sayede bir ay rektefeye alınır. Tıp dünyasının bir çok hastalara perhis uygulaması gibi...

Yer yüzündeki varlıklardan bir çokları kış uykusuna yatarlar ve aylarca yemez, içmezler. Ağaçlar da keza kış boyunca susuz ve gıdasız kalırlar ta ki bahara kadar. Bütün bunlar da bir bakıma oruç tutmaktadırlar.

Yukarıdaki ayeti kerime oruç tutmanın hikmetinin takvaya ulaştıran bir ibadet olduğunu açıklamaktadır. Herhangi bir kimse Ramazan orucunu tuttuğu halde takvayı elde edememiş ise, bu kimse kusurlu demektir.                                  

>>Devamı var


Bu yazı 4333 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet