Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ORUÇ
13.06.2017

ORUÇ

 

 

Oruç tutmamayı mubah kılan özürler:

Oruç tutmamayı mubah kılan özürler; hastalık, sefer, zorlama, gebelik, taze çocuklu olmak, açlık, susuzluk ve yaşlılıktır.

Hastalık: İnsan tabiatının bozulmasını gerektiren bir düzensizliktir. Seferde olduğu gibi bu düzensizlik oruç tutmamayı mubah kılar. Oruç tutmamayı mubah kılan hastalığın ölçüsü şudur; bu hastalık ile beraber oruç tutmak insana büyük bir zorluk veriyorsa yahut oruç tuttuğu takdirde insanın ölmesinden yahut hastalığının artmasından veya iyileşmesinin gecikmesinden korkulursa bu hastalık oruç tutmamayı mubah kılan bir hastalık sayılır. Hastalık denilince velev ki baş ağrısı, göz sancısı olsun. Şiddetli baş ağrısına mübtela olan kişi ağrıyı dindiren ilacı kullanması ile ağrısı geçiyorsa ilacını kullanmak için orucu bozabilir ya da tutmayabilir. (Nimeti İslam) Ancak herkeste zaman zaman olabilen baş ağrısı için oruç bozulmayacağını da hatırlatalım. Günümüzde güvenilir doktorların beyanlarına göre oruç tutmamayı mubah kılan hastalığın ölçüsü şunlardır: Şiddetli kalp hastalığı, verem ve ciğer hastalığı, kanser hastalığı, şiddetli böbrek hastalığı, idrar yollarında taş bulunan ve düşürmekte olanlar, damar sertliği, şiddetli şeker hastalığı gibi hastalıklardır.

SEFERILIK: Oruç tutmamayı mubah kılan özürlerden birisi de sefere çıkma halidir. Seferilik (yolculuk) hali genellikle sıkıntılı ve meşakkatli aynı zamanda aile efradından ayrı kalma durumları olduğu için bunlara bir çok konuda kolaylıklar getirilmiştir. Örneğin dörtlü farzların kısaltılmasına (iki kılınmasına) veya iki namazı birlikte kılınmasına (cem edilmesine) ayağındaki mestlere üç gün (yet-mişiki saat) mesh verilmesine ruhsat verildiği gibi namaza göre daha yorucu ve yıpratıcı olduğu için orucun tutulmamasına da ruhsat verilmiştir. Bununla birlikte yolcu sayılan kimsenin eğer gerçekten bir sıkıntısı yoksa ve zarar da görmeyecekse oruç tutması daha faziletlidir. Zira ayeti kerimede konu ile ilgili olarak; "Seferde iken oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır" buyrulmuştur.

>>Devamı Var


Bu yazı 3584 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet