Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ORUÇ
14.06.2017

ORUÇ

 

 

Ancak meşakkatli olacak ise veya arkadaşları oruçsuz olup yiyecekleri müşterek bulunuyorsa yemesi efdaldir. (Ömer Nasuhi Bilmen; Diyanet İlmihali) Ramazanda yolculuğa çıkacak olan bir kimse geceden oruca niyetlenmeyebilir. Ancak oruca başladıktan sonra o gün yolculuğa çıkan kimseye o gün orucunu bozması mubah olmaz. Böyle bir durumda yolculuğa çıkmış olan kişi orucuna devam etmesi gerekir. Şayet devam etmeyip yiyecek olursa kefaret değil kaza lazım gelir. Ancak önce orucunu bozduktan sonra yolculuğa çıkan kişinin durumu böyle değildir. Bu durumda orucu bozan kişiye hem kaza hem de kefaret lazım gelir. (Hindiye) Yolculuk veya hastalık özrüyle Ramazan orucunu tutmamış olan kimse, daha bunları kaza etmesine müsait bir vakit bulamadan vefat etse, üzerine kaza ve fidye lazım gelmez. Ancak fidye verilmesini vasiyet etmiş olursa malının üçte birinden vasiyeti yerine getirilmesi icab eder. Fidye fakir bir kimsenin sabahlı akşamlı bir günlük yiyeceğidir ki bir sadaka-i fıtır miktarıdır. Yolculuk veya hastalık sebebiyle Ramazan orucunu tutmamış olan kimse, bunu tamamen veya kısmen kaza edebilecek bir müddet bulmuş olduğu halde kaza etmeden vefat edecek olsa eğer malı varsa kazası icab eden her gün için bir fidye verilmesini vasiyet etmesi lazım gelir. Bu fidye malının üçte birinden fakirlere verilir. Ramazandan sonraki zamanlarda tutulacak kaza oruçları, aralıklı veya peş peşe tutulması caizdir.

Hamile ve emzikli olanların oruçları:

Oruç tutmamayı mubah kılan özürlerden birisi de hamilelik ve emziklilik halidir. Hamile ve emzikli olan kadınların kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları durumunda oruç tutmamaları mubahtır.

Sıcak ülkelerde ağır şartlar altında çalışanların oruçları:

Çalışmadığı takdirde kendisi veya çocukları sefalete maruz kalacak veya ekin gibi malı telef olacaksa her gece oruç tutmaya niyet eder, çalışamayacak hale gelirse orucunu bozar. (ibniAbidin) Ancak çalıştığı iş kendisine ait olmaz muhtaç olmayacak kadar mali durumu iyi ise oruç tutması mümkün olmadığı takdirde çalışıp oruç tutmaması caiz değildir.

Mısır'ın bazı uleması "fabrikalarda çalışan işçiler mecburiyet altında kaldıkları takdirde misafir gibi oruçlarını başka bir zamanda kaza eder" diyorlar. (Halil Günenç, 1/264; M. Mahlufşer. F. )

>>Devamı var


Bu yazı 3339 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet