Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ORUÇ
15.06.2017

ORUÇ

 

 

Demek ki yer altında çalışan maden işçileri, şiddetli sıcak altında ziraatçı olup akşamları çalışmaları halinde mahsulüne zarar gelecekse o takdirde oruç tutmayıp kaza etmeleri de özür sayılmaktadır.

Zamanın zorluğundan (sıcaklık gibi) dolayı oruç tutmaya gücü yetmeyen kimseler de oruç tutmayıp lasın kaza ederler. (Hindiyye)

Yemeye müsaade edilenler açıktan yiyebilir mi?

Yolcu, hasta, hajız ve loğusa gibiler kendilerini oruçlu gibi göstermeleri icap etmez. Yolcu ve hasta aleni yiyebilirler. Ancak kendilerini misafir ya da hasta olduklarını bilmeyen ammeye (halka) karşı alenen yiyip içmeleri mahzurdan hali değildir. Onlar hakkında başkaları sui zanda bulunabilirler, bunlara meydan vermemek ve oruçlu Müslümanlara karşı saygılı olmak gerekir. Hayız ve lohusa için de gizli yemeleri adaba uygun olur. Zira ev içerisinde bulunan çocuklar anasının oruç tutmadığım görünce 'oruç tutmasam da oluyormuş' kanaatini vermemeli. (Ömer Nasuhi Bilmen)

Orucun farzları üçtür:

1- Niyet etmek,

2- Niyeti vaktinde etmek,

3- Orucu bozan şeylerden kaçınmaktır.

Niyyet; Herhangi bir oruca kalben niyet etmek yeterlidir. Oruç için sahura kalkmak da bir niyettir. Fakat dil ile de söylenmesi müstehaptır. Niyyette Ramazan orucunun edasına, kazasına, kefaret orucuna veya nezir orucuna veya nafile oruç tutmaya şeklinde diliyle ifade edilmelidir. Mesela; 'niyet ettim Allah rızası için yarınki Ramazan orucuna veya Ramazan orucunun kazasına veya yarın oruç tutmaya Allah'ım orucumu şimdiden kabul eyle ve bana kolaylaştır gibi.

Niyetlenmenin Vakti: Oruçlara niyetlenmenin vakti ikiye ayrılır;

1-  Geceden (akşamdan) şafağa kadar niyetlenilmesi gereken oruçlar.

2-  Geceden (akşamdan) ertesi günün zeval vakti öncesine kadar niyetlenilebilen oruçlar. Geceden (akşamdan) şafağa kadar belirlenmesi gereken oruçlar şunlardır: Ramazan orucunun kazası, ifsat edilen nafile orucun kazası, her çeşit kefaret oruçları ve günü belirlenmemiş adak orucudur. Bunlara şafaktan sonra niyetlenmek caiz olmaz. Şayet tutmuş ise nafile yerine geçer.

>>Devamı var


Bu yazı 3458 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet