Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Orucu bozup bozmayan şeyler:
18.06.2017

Orucu bozup bozmayan şeyler:

Oruçlu kişi şafaktan gün batınıma kadar kendisini yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden uzak tutması ile oruç ibadetini yerine getirmiş olur. Orucu bozan bir davranış, ya unutularak ya hataen ya da kasten yapılır.

Unutularak orucu bozan bir halin meydana gelmesiyle oruç bozulmuş olmaz. Ancak hatırladığı an hemen o şeyden kendisini çeker, ağzını yıkar ve orucuna devam eder.

Şayet bununla orucunun bozulduğunu zannederek o günün orucunu yerse kefaret değil kaza lazım gelir. (Hulasa; Fetavayi Hindiye; Celal Yıldırım, 2/231)

Hatta böyle oruçlu olduğunu unutarak oruç yiyen birisine rastlanırsa eğer o kişi yaşlı, zayıf, hastacak bir hali varsa ona oruçlu olduğunu hatırlatmamak daha uygun olur. Zira 'unutarak oruçlunun yiyip içmesi Allah'ın bir ikramıdır' mealinde hadis-i şerif vardır.

Ramazan günü zor kullanmak suretiyle yapılan cinsel ilişkiden dolayı, bu işe zorlanan kimseye sadece kaza gerekir, kefaret gerekmez. Zor kullanmak, can almak, bir organı kesmek veya bunlardan birine sebebiyet verecek bir şekilde dövmekle yapılan zorlamadır. Üzüntü ve acı verecek şekilde dövmek veya sadece hapsetmek suretiyle yapılan bir zorlamadan dolayı Ramazan orucunu bozmak kaza ile birlikte kefareti de gerektirir. (Ömer Nasuhî Bilmen)

Hataen yeme içme ile oruç bozulur fakat kefaret değil kazası gerekir. Bu bozulan oruç akşama kadar devam ettirilir. Zira Ramazan'a saygı vaciptir.

Hataen orucun bozulmasına örnekler:

Şafak sökmedi veya akşam oldu zannıyla yeme içmeler, ağzı açıkken ağzına kar, yağmur girmesiyle farkında olmadan yutulması, abdest alırken ağza verilen suyun boğaza kaçması gibi şeylerden dolayı oruç bozulur, sonra kaza edilir.

Kasden oruç bozmak:

Kasden orucun bozulmasına sabep olan şey, yenilip içilmesi mutad olan şeyden olursa oruç bozulur. Hem kazası hem de kefaret gerekir. Mesela bir miktar tuz yalamakla oruç bozulur ve kefaret de gerekir. Fakat bir avuç tuz yenilmesiyle oruç bozulur yalnız kaza gerekir. Zira tuzun bir avuç veya çokça yenilmesi mutad değildir.

>>Devamı var


Bu yazı 1260 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet