Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
KADİR GECESİ
21.06.2017

KADİR GECESİ

 

Niçin Kadir gecesi adı verilmiştir?:

Kâinatın kaderiyle ilgili olayların; erzak, ölüm, doğum, kişinin işleyeceği hayır-şer ameller ve afetlerin kaderiyle ilgili takdir listesinin Beratta görevli meleklere verilip icraata geçirildiği geceye Kadir Gecesi denilmiştir,

Çok verimli olan Kadir Gecesinin gizliliği:

Kadir gecesinin sene içinde dolaştığı söylenmiş olmakla beraber o gecenin Ramazan ayının gecelerinde gizlendiği görüşü daha kuvvetlidir. Kadir gecesinin önem ve faziletinin ziyadeliğini duyan sahabe-i kiram, o gecenin hangi gece olduğunu sorduklarında Efendimiz (as):

"Kadir gecesini Ramazan'ın yirmisinden sonraki tek gecelerde arayın" buyurdular.

Yine Efendimiz (as) buyurdular ki; "Ben Kadir gecesini gördüm fakat hangi gece olduğunu unuttum. Bu Ramazanın son gecelerinden biriydi. "

Malumdur ki Kadir gecesi şeref gecesi demektir. Hadisi şeriflerin verdikleri haberlere göre, Kadir Gecesi Ramazanın son on gecelerinde gizlidir. Gizli olmasının nedeni ise gecelerini ihyaya gayret sarfetmek içindir.

Ramazan'ın yirmisinden itibaren itikâfa girilmesinin önemli bir hikmeti de Kadir gecesini arama anlamım taşımasıdır. Bu bölümden sonra itikâf anlatılacaktır.

Kadir gecesinin Ramazanın 27. gecesi olduğu büyük bir çoğunluğun görüşüdür. Bundan dolayı İslam âleminde o geceye daha çok önem verilir. Geceyi ihya etmeye gayret gösterilir.

Böyle geceler tevbe edilme dua dua yalvarma geceleridir. Bu yalvarış ve yakarışlarımıza iştirak etmek üzere Arştan arza öylesine çok melaikei kiram inerler. Nitekim:

"O gece melekler ve Ruh (Ruhu'l emin olan Cebrail) inerler." Bu hususta İbni Abbas (ra) der ki; - Kadir gecesi olduğu zaman Allahu Teâlâ Cebrail (as)'a yere inmesi için emir verir. Cebrail (as) yere ineceğinde, Sidre-i Münteha melekleri onunla beraber inerler. Onların sayısı yetmiş bin melektir. (Arapçada 7, 700, 7000, 70 gibi tabirler kesretten kinayedir.) Bunların ellerinde nurdan sancaklar da vardır. Hepsi yere indikten sonra Cebrail kendi sancağını, diğer melekler de kendi sancaklarını şu dört yere dikerler;

a) Kâbei Muazzamaya, b) Rasulullah'ın mübarek kabrine, c) Kudüs'teki Mescidi Aksa'ya,  d)Turi Sinadaki Mescide

Sancakları diktikten sonra, Cebrail (as) diğer meleklere şu emri verir: Çevreye dağılın der ve dağılırlar. Mü'minlerin bulunduğu her eve, hücreye, odaya, gemiye girerler. Ancak bir evde köpek, domuz, şarap (alkollü içki), haram yoldan cünüp olan ve heykel bulunan eve girmezler. Girdikleri yerlerde teşbih, takdis, tehlil okurlar. Muhammed (as) ümmetinin bağışlanmasını isterler. Her vardıkları ve karşılaştıkları mü'minlerle el sıkışırlar musafaha ederler. Yaptıkları dualara da âmin diyerek iştirak ederler ve onların selametini isterler, "selam size" derler. (Gunyetüttalibin)

Rivayete göre Hz. Peygamber (as) yine Rabbına niyaz ederken: "Rabbim!. Benim vefatımdan sonra senin selamını ümmetlerime kim tebliğ edecek" deyince Hz. Allah (cc): "Ey Habibim! Hiç merak etme. Ümmetlerine Kadir gecesi diye bir gece verdim: O gece Arştan arza inecek sayısız meleklerim selamımı onlara arzedecekler."

O gece Arştan arza öylesine melaike ve Ruh inecek ki Allah'ın izniyle vazifelendirildikleri görevleri yerine getirecekler ve selam diyecekler, bu hal: şafak atıncaya kadar sürecektir.

Kadir Gecesini ihya:

Kadir gecesini ihya etmenin en azı yatsı ile sabah namazını cemaatle kılmaktır. Bu arada Kur'an okumak, namazlar kılmak, zikir ve teşbihte bulunmak, salavati şerife getirmek, tevbe istiğfar etmek, dünya ve ahiret iyiliklerini istemek, zararlı ve şerli olanlarından korunmak için dua etmek, hastalarımızın şifasını, sıkıntılarımızın giderilmesini, milletimizin, Müslümanların saadet ve selametini, her türlü semavi ve arazi bela ve musibetlerden korunmamız için hatta dünyadaki bütün Müslümanların selametine dua etmek gayemiz ve arzumuz olmalıdır. Özellikle (Allahümme inneke afüvvün tühibbül afve fa'fü anni) yani Allah'ım sen afüvsün affı seversin beni affeyle duasını sık sık söylemeliyiz. Bu geceki kılacağımız namazlarda mümkünse Kadir suresi ve İhlâs süresiyle kılmalıyız. Eğer muhitimizde sahura kadar kalmabilecek programlı mescid varsa oraya katılıp orada bol bol ibadet ederek ihya etmek çok daha güzel olur. İbadet ve taatlerin nafilesinde gizlilik efdal ise de böyle özel gecelere itibar ve itina göstermek insanımızı daha fazla duygulandırması, dini hassasiyetimizi harekete geçirmesi açısından tavsiyeye şayan olur.                 >>Devamı var


Bu yazı 4676 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet