Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Bayram Gününün fazileti
23.06.2017

Bayram Gününün fazileti

 

İbni Mesud (ra) der ki; Rasulullah (sas) böyle buyurunca içimizden birisi dedi ki:

- Ya Rasulellah! Ramazanda olanları haber verir misiniz? Bunun üzerine Rasulullah (sas) söze şöyle başladı ve şunları söyledi:

- "Cennet Ramazan için süslenir. Ramazanın ilk gecesi olunca Arşın altından bir rüzgâr eser. Rüzgâr cennetin ağaçlarının yapraklarını sallar."Bu durumu gören Huriler Allahu Teâlâya hitaben derler ki;

- Ey Rabbimiz!. Kullarından bu ayda bize kocalar (eşler) nasip eyle. Öyle ki bizim gözümüzün nuru olsunlar, biz de onların gözünün nuru olalım..

Ramazan orucunu hakkıyle eda etmiş olan hiçbir kul yoktur ki, parlak incilerden yapılmış çadırlarda bulunan Hurilerden ikişer adet kendisine nikahlamış olmasın. Bu Huriler öyle canlılardır ki şanı mübarek ve yüce olan Allah (cc) onları, kitabı Kur'an’da methetmiştir.

"Çadırlar içinde ehli perde Huriler"(Rahman, 72)

"Her bir Huri kırmızı yakuttan yapılmış ve incilerle süslenmiş bir taht üzerinde oturur. Ayrıca bu Hurinin yetmişer hizmetçisi bulunmaktadır. Bunlar Ramazanda tutulan her bir oruç karşılığındadır ve Ramazanda yapılan diğer zikirler, hayırlar ve iyilikler bundan hariçtir. Onlar için de ayrı ecirler vardır." (Tenbihü'l gafilin, 476; Gunyetüttalibin)

Bazıları da; Mü'minlere o gün "Dönün evlerinize, günahlarınızdan paklanmış ve arınmış olduğunuz halde "denmesinden dolayıdır, demişlerdir.

Nebi (as)'dan rivayet edilen hadis-i şerifte:

"Fıtır günü insanlar bayram namazı için evlerinden çıktıklarında Allahu Teâlâ hazretleri rahmet nazarı ile bakar da onlara şöyle buyurur: 'Ey benim kullarım!.. Sizler benim için oruç tuttunuz ve benim rızam için namaz kıldınız. Artık suçlarınızdan, günahlarınızdan bağışlanmış olduğunuz halde evlerinize, mekânlarınıza dönünüz"

Enes Bin Malik (ra)'dan rivayet edilen hadis-i şerifte de; "Allahu Teâlâ hazretleri Ramazan bayramı gecesi, Ramazan-ı şerifi oruçlu geçiren kullarına ikram ve izzetini ecir ve mükafatlarını verir. Bayram sabahı ise, meleklerine yeryüzüne inmelerini emreder. Melekler yeryüzüne inerler. Onlar sokak başlarına ve yol kavşaklarına dururlar. Bunlar insan ve cinlerden başkasının işiteceği bir lisan ile çağırmaya başlarlar ve derler ki;

- Ey Ümmet-i Muhammedi. Azı kabul ederek çoğu veren ve günahlarınızı bağışlayan Rabbınıza doğru bayram namazım kılmak üzere çıkınız. Namazdan sonra yapacağınız dualarınızda istedikleriniz Allah tarafından verilecektir ve yine Allah tarafından onlara:

- "Dönünüz evlerinize, sizin günahlarınızı bağışladım, siz beni razı ettiniz ben de sizden razı oldum." buyurur.

Allahu Teâlâ'nın kullarına yaptığı bu lütuf ve ikramlarına sevinen melekler birbirlerini tebşir ederler ve adeta birbirleriyle bayramlaşırlar.

Bayramlarda güzel elbiseler giymek, çoluk çocuğuna ve ziyaretçilere ikramlarda bulunak, Müslümanlarla tebrikleşmek ve güler yüz tatlı dil ile gönüllerin alınması, dargınların Barışması bayramın özelliklerinden ve güzelliklerindendir.

Bayramlarda büyükler ziyaret edilirken aslında dini kitaplarımıza göre âlimin, Devlet reisinin ve Ana Babanın eli öpülür, başkalarının eli öpülmez denilir. Gerçi toplumumuza yerleşmiş olduğu üzere yaşlıların elleri de öpülmektedir. Ancak kadınlar, yaşlı kadınların; erkekler de yaşlı erkeklerin ellerini öpmelidirler. Mahremi olmayan yani nikâh geçen erkeklerin elini kadının öpmesi caiz olmadığı gibi kadınların ellerini de erkeklerin öpmesi caiz değildir. Ancak çok yaşlı, piri fani denilen erkeğin elini kadının öpmesine cevaz verilmiş ise de bundan dahi kaçınmanın takvaya uygun olduğu ifade edilmiştir. Yaşlı kadının elinin öpülmesinde sakınca yoktur. (Faruk Beşer, Kadınlar a Fetvalar)

El öpmede hürmeti musahareye yer verilmemelidir.


Bu yazı 4816 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet