Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Bayram Sonrası
28.06.2017

Bayram Sonrası

 

 

Ramazanda elde ettiğimiz güzellikleri, taat ve ibadetlerimizi aynı şuur ve iştah ile devam ettirmeliyiz.

İşlediğimiz hayırlı amellerimizin ecir ve sevabını yok edecek davranışlardan kaçınmalıyız ki bu bayramlardan daha değerli olan ve önemli manevi beş bayramı da elde edebilelim.

Manevi beş bayram:

Enes bin Malik (r.a.) buyuruyor ki; mümin için beş bayram vardır;

Birincisi, amel defterine günah yazılmadan geçen gün o kişi için bayramdır.

İnsanın sağ vesolunda kiramen kâtibin denilen iki melek vardır. Bunlardan sağdaki melek, kişinin işlediği hayırlı amelleri en az bire on sevabı hemen yazar. Solundaki melek işlenilen şer ve günahları yazar. Ancak hemen değil sağdaki melekin emri ile “bekle ya tevbe eder’ ya da sevablı bir amel işleyebilir.” der. Belli bir süre geçtiği halde bunları yapmaz ise yaz der ve melek bire bir olarak günahı yazar. İşte bir gün içinde yazıcı meleğe günah yazdırmadan geçirilen gün o kişi için bayramdır.

İkincis:

Dünyadan âhirete intikal ederken, şeytanın oyununa gelmeden, iman ve şehadet inancıyla gitmek kişi için bayramdır.

Üçüncüsü:

Sırattan geçerken, kıyamet ahvalinden emin olarak ayağı kaymadan ve zebanilerin eline düşmeden geçmek kişinin bayramıdır.

Dördüncüsü:

Cehennemi görmeden cennete girdiği gün, o kişinin bayramıdır.

Beşincisi:

Cennetten rabbini müşahede ettiği, cemali ilahi ile müşerref olduğu gün ise, bayramların bayramıdır. Cenabı Hak (c.c) hazretleri bu bayramlara da eriştirdiği kullarından eylesin. “Münebbihat kitabından”


Bu yazı 4368 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet