Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
İmandan Çıkaran Küfür Sözler:
26.07.2017

İmandan Çıkaran Küfür Sözler:

 

 

Ameli Bid'atlerden Bazıları:

Üç ayları aralıksız oruçlu geçirmek, yedi seneye ta¬mamlayınca kurban kesmek, Ramazanı karşılamak maksa¬dıyla iki üç gün öncesinden oruç tutmak, oruçlu iken şiddetli hastalığa tutulunca 'ölürüm de orucumu bozmam' diye bozmamakta ısrar etmek, namazları seferi iken tam kılmak, kerahat vakitlerinde namaz kılmak, kadınların açık arazide

farzları oturarak kılmaları, on saflarda yer varken arkalarda hatta müezzinlikte imama uymak, namazlarından çalmak yani tadili erkâna riayet etmemek, namazlardan sonra çekilen teşbih adetlerindeki 33 sayısına riayet etmemek, yüzün¬cüsü olarak 'La ilahe illallahu...' cümlesini müezzin söyledi diye kişinin söylememesi.

Cemaatle kılınan namazlarda "Allahümme entesselam" cümlesini müezzin söyledi diye kendisinin terketmesi, sabah ve akşamları okunan"Hüvellahüllezi..." ayetlerini imam okuduğu için bilenlerin kendilerinin okumaması, ce¬naze olduğu zaman teşbihlerin terkedilmesi, namazların so¬nunda dua yapılması mendup olduğu halde, cemaatin sade¬ce imamın duasına âmin deyip, kendisinin dua etmemesi, ezan duasının bilenlerce okunması gerekirken bir kişinin aşikâre dua etmesiyle yetinilmesi.

Bazı camilerde ilk sünnetle farz arasında 3 İhlâs sure¬sinin okunması, imamın farz kıldığı mihrapta son sünneti kılması (zaruret hali müstesna), namazlardan sonra cemaa¬tin, elini göğsüne koyarak imamı selamlaması, namazdan sonra sıralanıp birbirleriyle musafahalaşmayı adet haline getirmek, (bayram ve cumalarda tebrikleşmek için musafaha etmek güzeldir.) Camilerde görülen bid'atlerden birisi de, mihrabın sağında "Allah (cc), solunda Muhammed (sas)'in isimini takip eden sıralamada, cihar yâri güzin Efendilerimi¬zin fazilet sırasına göre levhaların asılması gerekirken, bu sıra gözetilmeksizin sıralanmasıdır.

Okuduğu hatmin duasını camide yaptırmak, biriktir¬diği hatim ve 70 bin tevhidin duasını Hacca, Umreye giden¬lere oralarda yapılması siparişinde bulunmak veya ölen ya¬kınına veya kendi ölümünde kabrine bırakmak bidattir. Çünkü hatim okumak ve tevhid çekmek; bedeni bir ibadettir, duaları bitirildiği yerde yapılır.

Hacda Umreyi ve nafile tavafı başkaları adına yapmak, tavaf namazını kerahat vakitlerinde kılmak, saiyden sonra ihramdan çıkış tıraşında dörtte birden az yapmak, Mekke ve Medine'de cuma namazlarını 10 rekâtten fazla kılmak.

Camide namaz kılanın önünden geçmek muhruktur. Ancak büyük camilerde kılanın secde mahalli ile kıyam mahalli arasından geçmek mekruh ise de daha ilerisinden geçilmesinde sakınca yoktur. >>Son


Bu yazı 1330 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet