Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
HAC VE UMRE
02.08.2017

HAC VE UMRE

Bu aylar hac ayları olması dolayısıyla yazımızı hac ve umre üzerinden yazıyoruz. Hac ve umre yapacak olanın hazırlanması:

Hac ve umre yapacak kişi, öncesinden hazırlıkları¬nı yapmalı,yaparken borçlarını mümkünse ödemeli de¬ğilse borçlu olduğu kişilerden müsaade almalı, Rabbine olan namaz, oruç gibi borçlarını da ödemeye başlamalı, küs ve dargın olduğu kişilerle barışıp helalaşmalıdır.

Yola çıkmadan akraba ve dostlarıyla vedalaşmalı dualarını almalı, iki rekat yol namazı kılarak evinden ay¬rılmalıdır.

Yolculuk esnasında 15 günden fazla kalacağı yere varıncaya kadar seferi olduğunu unutmamalı, arkadaşla¬rıyla münakaşa ve tartışmadan kaçınmalıdır.

Yolculukta karşılaşacağı sıkıntılara göğüs germesi¬ni ve sabretmesini bilmelidir. Hac ve umrenin kabulü özellikle helal kazanç, gösterişten uzak yalnız Allah rızası için niyet ve yolculukta gösterilecek uysal davranışlara bağlı olduğunu aklından çıkarmamalıdır.

Haccının mebrur (kabul) olmasında (itamuttaam, ifşaüsselam ve tıybülkelam) yani yedirip içirmede cömert olmak, bol bol selamlaşmak ve güzel sözlü, güleryüzlü olmak nitekim ayeti kerimede:

(Kim o hac aylarında niyetle ihrama girip haccı eda eder,(ederken) artık hacda kadına yaklaşmak, günah iş¬lemek, kavga etmek ve çekişmek yoktur.) - Bakara 197-

Hadisi şerifte de

'Kim Allah için hacceder de Allanın rızasına uyma¬yan kötü söz ve davranışlardan, Allaha karşı gelmekten sakınırsa (kul hakkı hariç) annesinden doğduğu günkü gibi günahlardan arınmış olarak hacdan dönmüş olur.'

Türkiye’den giden kişi; direk Mekke’ye gidecekse uçağa binerken ya da uçakta ihramlanır. Medine’ye gidecekse ihrama girmez. Medine ziyaretlerini yaptıktan sonra Mekke’ye giderken otelden veya Abarı ali denilen yerden ihramlanır.

HACCIN ÖNEMİ

Hac, dinimizin beş esasından biridir. Hicretin 9.01 yılında farz kılınmıştır: Farziyyeti kitap, sünnet ve icma ile sabittir.

"Gidip gelmeye gücü yeten kimsenin 'Beytullahı' ziyaret etmesi, Allah'ın kulları üzerindeki hakkldir."Ali İmran 97

Hac, hem mali, hem de bedeni bir çok zorluklara katlanmayı gerektiren bir ibadettir. Belirli şartları taşıyan ki; "Müslüman olmak, akıl baliğ olmak, gidip gelmeye ve gelinceye kadar aile efradının nafa¬kasına sahip olmak, yol emniyeti bulunmak." gibi şartlara haiz olan Müslüman'a, Fevri olarak (yani şartlar gerçekleştiğinde geciktirmeden) ömründe bir defa hac¬cetmek farz-ı ayındır. Ancak hemen haccetmeyip daha sonraki yıllarda yaparsa, kaza değil yine de eda olur.    (Devamı Haftaya)

 


Bu yazı 3395 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet