Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
KURBAN NEDİR?
17.08.2017

KURBAN NEDİR?

 

Kurban Kesmenin Hükmü:

Kurbanın meşru oluşu, Kuram Kerim, Sünnet, İslam Alimleri ve İslam Ümmetinin görüş birliği (İcma) ile sabit bir ibadettir. Kevser süresindeki "Fesalli Lirabbike Venhar" ayeti, "Bunca Rabbinin nimetlerine karşı namaz kıl, kurban kes" diye meallendirilmiş ve bununla bayram namazı ile kurban kesmenin Vacip olduğuna Hanefi Uleması hükmetmişlerdir. Venhar kelimesinin kurban anlamına gelmesi kesin olmadığı için, "gücü yettiği halde kurban kesmeyen musallamıza(bayram namazı kılman yere) gelmesin" Hadisi ve Efendimizin de devamlı kesmesi nedeniyle vacip hükmüne varılmıştır.

Mezheplerin çoğuna göre (Şafii, Maliki ve Hambeli) udhiye kurbanı kesmek Sünnettir. Hanefi mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur. Bunun delili yukarıda geçen ayet ve hadislerdir.

Hicretin ikinci yılından bugüne kadar bütün Müslümanların kurban kesmeleri, bu konuda bir İcmaı-Ümmet olduğunu göstermektedir.

Netice olarak kurban, seran zengin sayılan kimseler üzerine vacip olan mali bir ibadettir.

Kurban Kesim Vakti:

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, sabah vakti imsaktan sonra başlar. Hanefilere göre bayramın üçüncü günü gün batımma kadar devam eder. Safilere göre dördüncü günü de kesilebilir.

Kurban Kesmenin Önemi ve Fazileti:

Kurban, kurban günlerinde kesilen hayvanın adı¬dır. Terim olarak hususi bir hayvanı, Allah'a yakınlaşmak niyetiyle hususi bir vakitte kesmektir, kan akıtmaktır. Dolayısıyla fakire, kuruma para vermek kurban yerine geçmez. Kurban kesilmesi niyetiyle verilirse caizdir. Gü¬nünde kurban kesememiş kişi, aldığı kurbanı yada bede¬lini fakirlere vermekle borçtan kurtulmuş olur.

Kurban İle İlgili Hadisi Şerifler:

"Cimrilerin en kötüsü, kendisine vacib olduğu halde kurban kesmeyendir."

"Hali vakti yerinde olupta kurban kesmeyen, bayram namazı kıldığımız yere gelmesin." (Hakim) "Kurbanın derisinin her kılına ve her parçasına bir sevab var dır."(Hakim)

"Kurbanlarınız semiz olsun. Zira onlar sıratta bineklerinizdir. "(Zad-üi Mukvîn)

"Kurbanın derisindeki her tüy sayısınca, size sevab vardır. Kanının her damlası kadar mükâfat vardır. O sizin mizanınıza konacaktı."

(İbniMace)

(Devamı Yarın)


Bu yazı 3521 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet