Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
KURBAN
28.08.2017

KURBAN

 

Tartı ile Kurban Almak:

"Kurbanlık hayvan, kilo birim fiyatı belirlenmek suretiyle canlı olarak alınabileceği gibi satın alınmak istenen hayvanın fiyatı kesildikten sonra eti tartılarak da belirlenebilir. Ancak bunun cevazı için derisi, kelle ve sakadatı alıcıya ait olmalıdır." (Diy. işi. Y.Kurulu Karan)

Bununla beraber, kurbanlık hayvan belirlenmiş ve işaretlenmiş olmalıdır. Kesim günü aynı hayvanı alanlardan bir kişinin gözetiminde, alan kişiler adına vekaleten kesilmiş olmalıdır. (Bu şart alıcı hakkındaki şüpheyi gidermek içindir.)

Taksitle veya Banka Kredisiyle Kurban Alınabilir mi?

Vadeli olarak satın alınması caiz olabileceği gibi, borcun ödenmesi belirli taksitlere bağlanmasıyla da satın alınması caizdir. Kredi kartıyla alınması durumunda, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Bankadan kredi almak durumunda, ödeyecekse faiz günahı ile kurban kesilmesi caiz değildir. (Diyanet Kurban Rehberi)

Kurbanın Sünnete Uygun Kesim Şekli:

Hayvan ayakları ve yüzü kıbleye karşı gelecek şekilde sol yanı üzerine yatırılır. Bu esnada hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak üzere, diğer üçü bağlanır. Mümkünse (inni veccehtü vechiye Enam 162) sonra diğer ayet olan (inne salatî ve nüsükî ve mahyaye ve mematî....Hac 30) okunur. Tekbir getirdikten sonra Bismillahi Allahuekber diyerek kesilir. Kasabın bıçağından tutanlar da birlikte besmele çekerler.

Kurban duasını okuyamayan kişinin, tekbir getirip besmele çekerek kesmesi yeterlidir. Usulüne uygun bir kesim yapmış olmak için, hayvanın yemek ve nefes borularıyla iki şah damarının veya üçünün kesilmesi gerekir. Sonra iyice kanı akıp hareketten kesilmesini bekleyip, boyun kemiği ayrılarak kesme işi sona erdirilir. Hayvan daha ölmeden başını ayırmak mekruhtur.

(Bedayiden C.Yıld. 4/30)

Kurban Namazı

Kurbanı kestikten sonra kerahat vakti değilse, kurban şükür namazı niyetiyle 2 rekat namaz kılınır. Kevser ve İhlas sureleri ile kılınması uygun olur. Namazdan sonra kurbanın kabulü ve kılları adedince sevap isteyerek dua edilir. Biliyorsa "Allahümme İnne Salatî ve Nüsükî ve Mahyaye ve Mematî Lillahi Rabbil Alemin La Şerike Leh ve Bizalike Ümirtü ve Ene Minelmüslimin" (Hac 36) duasını okur. Bu namaz müstehaptır. Kılınmasa dahi kurban için eksiklik değildir.

Kurbanda Sünnet olan, önce onun ciğerinin yenmesidir. Zira Efendimiz (as), Ramazan Bayramı günü yemek yemeden camiye gitmez, Kurban Bayramında ise bayram namazından geldikten sonra yemek yerlerdi. Hatta bu yemek kurbanın etinden özellikle ciğerinden olurdu. (Hayatul Gülüp)

Hayvanın yedi yeri yenmez;

Akan kanları, ödleri, bezeleri, idrar torbaları, cinsel organları ve yumurtalarını yemek tahrimen mekruhtur. (

İbni Abidin 15/248)

 


Bu yazı 3850 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet