Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
AKİKA KURBANI
29.08.2017

AKİKA KURBANI

Yeni doğan çocuğun başında bulunan ana tüyüne akika denir. Böyle bir çocuktan dolayı, Cenabı Hakk'a bir şükür vesilesi olarak kesilen kurbana, bu isim verilmiştir. Ancak akika ana babaya isyan anlamı taşıdığı için bu kurbana akika değil, Nesike denilmesini Peygamberimiz(as) buyurmuşlardır.

Akika kurbanında,  bayramda kesilen kurbanlık hayvanda aranan şartlar aranır. Bazılarının dediği gibi 'Kan akıtmak değil mi?' kabilinden her hayvan kurban edilemez. Adak kurbanında bazı satıcılar 'Adaklık hayvan bulunur.' İlanları, kurbanda aranan şartların gözetilmediğini hatırlatıyor.

Adak kurbanı ile akika kurbanının arasında sadece, niyette ve etin yenmesinde fark vardır. Kurbanın etinden, adayan ve çocukları, ana babalar ve zenginler yiyemez iken, akika kurbanının etinden herkes yiyebilir. Zira bu, sevincin tezahürü olan ziyafettir, Müslümanlar arasında dostluğu, sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı tazelemektir.

Akika kurbanı, hadiste bildirilen "Kendisinden eza ve cefayı giderir." ifadesinin bir anlamı da çocuğun karakter yapısına, yaşam tarzına zarar verecek şeyleri giderir ve topluma faydalı bir birey haline gelmesine vesile olur demektir.

Akika Kurbanının Kesilme Zamanı:

Akikamn kesilme ve çocuğa isim koymada müstahap olan, doğumunun yedinci günüdür. Hz. Aişe validemizden rivayete göre; 'Rasulullah (sav) efendimiz, Hz. Hasan ile Hüseyin için yedinci günlerinde akika kesti, adlarını koydu ve başlarındaki tüylerin giderilmesini emretti.'

Akikayı doğumunun yedinci gününde yerine getirmek gerekli değildir. Ancak müstehaptır. Bazı rivayetlerde, on dördüncü, yirmi beşinci günlerde de kesilebilir denilmiştir. Hatta kişi, vaktini bulduğu zaman yedi yaşına kadar kesilebilir. Ergenlik çağına kadar diyenler de olmuştur.

Keserken Nasıl Niyet Edilir?

Efendimiz (as) buyurdular ki: Akikayı çocuğun ismi üzerine niyet ederek kesin, Allah'ım falan çocuğun bu akikası senin içindir ve senin rızana yöneliktir.

Bismillahi Allahuekber diyerek kesilir.

Etin pişirilmesinde, oynak yerlerinden ayrılması ve kemiklerin kırılmadan kaynatılması tavsiye edilmiştir.

Akikamn erkek çocuklar için iki, kız çocukları için birer kurban kesilmesi söylenmiş ise de, her ikisine de birer kurban yeterlidir. (İslam'da Aile Eğitimi C. Yıldırım)

ŞÜKÜR KURBANI

Çok arzu ettiği bir nimete kayuşulduğunda kesilen hayvana, şükür kurbanı denilir. Örneğin: Yeni bir ev aldığında, araba aldığında, hasretini çektiği çocuğuna kavuştuğunda, anne babasının haçtan gelişlerinde, gelin alındığında kesilen kurbanlar şükür kurbanı sayılır. Ancak bu kurban gelenlerin huzurunda kesilmemeli, kanı kişilere veya arabaya sürülmemeli. Çünkü kan necistir. Hem de sürülen kanın afetlerden koruyacağı gibi bir düşünceyi anımsattığından, doğru görülmemektedir, bidattir ve hurafedir. (Geniş bilgi için Berika

3/21 'e bak)

Şükür kurbanının etinden herkes yiyebilir. Hatta akraba ve komşulara ziyafet şeklinde yedirilmesi, dostluk ve akrabalık bağlarının güçlenmesine vesile olur.

Hacda, temettü ve kıran haccı yapan kişinin keseceği kurban da, şükür kurbanıdır ve ancak orada kesilir.

 


Bu yazı 3220 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet