Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
KURBAN’IN ÇEŞİTLERİ
13.09.2017

KURBAN’IN ÇEŞİTLERİ

 

 

Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanın dışında; Akika, Şükür ve Adak için kesilen kurbanlar vardır. Bu kurbanlar hakkında fıkhi hükümlerinden bahsetmek yerinde olacaktır.

AKİKA KURBANI

Yeni doğan çocuğun başında bulunan ana tüyüne akika denir. Böyle bir çocuktan dolayı, Cenab-ı Hakk'a bir şükür vesilesi olarak kesilen kurbana, bu isim verilmiştir. Ancak akika ana babaya isyan anlamı taşıdığı için bu kurbana akika değil, Nesike denilmesini Peygamberîmiz(as) buyurmuşlardır. Akika kurbanında, bayramda kesilen kurbanlık hayvanda aranan şartlar aranır. Bazılarının dediği gibi 'Kan akıtmak değil mi?' kabilinden her hayvan kurban edilemez. Adak kurbanında bazı satıcılar 'Adaklık hayvan bulunur.' İlanları, kurbanda aranan şartların gözetilmediğini hatırlatıyor.

Adak kurbanı ile akika kurbanının arasında sadece, niyette ve etin yenmesinde fark vardır. Kurbanın etinden, adayan ve çocukları, ana babalar ve zenginler yiyemez iken, akika kurbanının etinden herkes yiyebilir. Zira bu, sevincin tezahürü olan ziyafettir, Müslümanlar arasında dostluğu, sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı tazelemektir.

Akika kurbanı, hadiste bildirilen "Kendisinden eza ve cefayı giderir." ifadesinin bir anlamı da çocuğun karakter yapısına, yaşam tarzına zarar verecek şeyleri giderir ve topluma faydalı bir birey haline gelmesine vesile olur demektir.

Akika Kurbanının Kesilme Zamanı:

Akikanın kesilme ve çocuğa isim koymada müstahap olan, doğumunun yedinci günüdür. Hz. Aişe validemizden rivayete göre; 'Rasulullah (sav) efendimiz, Hz. Hasan ile Hüseyin için yedinci günlerinde akika kesti, adlarını koydu ve başlarındaki tüylerin giderilmesini emretti.'

Akikayı doğumunun yedinci gününde yerine getirmek gerekli değildir. Ancak müstehaptır. Bazı rivayetlerde, on dördüncü, yirmi beşinci günlerde de kesilebilir denilmiştir. Hatta kişi, vaktini bulduğu zaman yedi yaşına kadar kesilebilir. Erkenlik çağına kadar diyenler de olmuştur.

Keserken Nasıl Niyet Edilir?

Efendimiz (as) buyurdular ki: Akikayı çocuğun ismi üzerine niyet ederek kesin, Allah'ım falan çocuğun bu akikası senin içindir ve senin rızana yöneliktir. Bismillah! Allahuekber diyerek kesilir.

Eti, pişirilmesinde, oynak yerlerinden ayrılması ve kemiklerin kırılmadan kaynatılması tavsiye edilmiştir.

Akikanın erkek çocuklar için iki, kız çocukları için birer kurban kesilmesi söylenmiş ise de, her ikisine de birer kurban yeterlidir. (İslam'da Aile Eğitimi C. Yıldırım)


Bu yazı 3521 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet