Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Mehmet DÖNERKAYA
AMATÖR LİGLERİN İLK HAFTASI
27.09.2017

 

 

AMATÖR LİGLERİN İLK HAFTASI

 

Başlamasına başladı da, izleyemeyenler pişmansa, izleme şansı bulanlar ne kadar mutlu bilinmez! Müsabakaları kaçırdıklarını sananlar doğrusu o kadarda üzülmesin! Bölgeselinden tutunda sadece ön adı sebebiyle Süper olması beklenen Amatör Kümelerin kategorisi ne olursa olsun, hali yine bir öncekinin aynısı! Görüntü, adına futbol denilen oyuna o kadar ters düşüyor ki, hafta sonlarını bu oyunu izlemeye ayıranların memnuniyet çizgisi herhalde dipsiz kuyunun derinliklerinde olsa gerek! Bu liglerde adıyla anılanların neredeyse tümü futbola tezat! Oyun alanlarına gelişi, esnası, bitimi ve ayrılış anlarıyla birlikte bir diğerinin sıra beklentisi ile aklınıza gelen daha ne varsa? Görüntüsünün tamamı tıpkı biten sezonun ki gibi flu! Yani ilk haftasında ortalık ne beyaz, ne de siyah? Puslu ve kimselerde bilemiyor ki, önümüzdeki süreçte daha neler yaşanacak?  Aydınlık diye bir şey olacağına verdiği görüntü inanın pek benzemiyor! Keza, bu ligin sevk ve idaresi de görüntüsüne yakışır nitelikte! Bilinen tek cümle ile yine ‘Saldım çayıra Mevla’m kayıra’ türünde! Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin? Kaç sezon nihayete erdirilirse erdirilsin? Ne düzelir? Ne de düzeleceğe benziyor? Çünkü dünün üstüne koydukça ilerleyeceğine habire geriye doğru gideceği ilk haftasında dünü gibi aşikâr! Gözle görülür gerçek; amatör futboldaki mevcut görüntü ile hal-i pür mealimiz, doğrusu hiçte iç açıcı değil!

Bu oyunda,  madalyonun bir yüzü keyif almak, diğer yüzü endişe duymak… İlk haftasını izlediğimiz, sonraki hafta sonlarında izleyebileceğimiz herhangi bir maçta birbirine zıt bu iki duyguya birden rastlamak pek tabii ki mümkün! Yeşil örtü üzerinde öyle veya böyle bir mücadele mutlaka olacak. Ama gösterimdeki futbolun oyun anlayışı pek kabul göreceğe benzemiyor. Üstelikte, onca çaba ve dökülen emeğe karşın elde edilecek sonuç ya da sonuçları ‘üç aşağı beş yukarı’ kestirmek mümkün.

            Herkesin yorumu tabii ki kendine… Adı Amatör olan liglere henüz yolun başı olmasına rağmen, bu sezonda neresinden bakarsanız bakın? Zeminler üzerinde yine ilgisiz, isteksiz ve sevimsiz bir görüntü hâkim... Ancak böylesine flu görüntüye rağmen kategorilerin alt ve üst kısımlarında mutlaka bir rekabetin yaşanacağı kesin. Onun için samimi olalım, dürüstçe tartışalım ve cesaretle yüzleşelim ama uzlaşmayı da asla bir kenara bırakmayalım.

Geride bırakılarak mazideki yerini alan Amatör Liglerin hemen her sezon olduğu gibi katılımcılarıyla birlikte izleyicilerine bu sezon yine sürprizler yaşatacağı yadsınamaz bir gerçek! Zira ilk haftasında elde edilen sonuçlara göre belirsizlikler, bilinmezlerle sürüp gidecek gibi ve yine bir yığın soru işaretleriyle birlikte ödenen ciddi bedeller karşılığında ilk haftalar geride bırakıldı. Ama çok değil! Biraz geriye dönüp şöyle bir baktığınızda yine hayal kırıklıklarından, birkaç kahramanlık öyküsünden başka elle tutulur, gözle görülür hiçbir şey olmayacağa benziyor bu sezonda! Dolayısıyla yeni sezon bir öncekinin tekrarı olacak gibi ve neresinden bakarsanız bakın? Yine ilgisiz, yine iştahsız, yine sevimsiz ve beklentilerinden uzak bir sezon amatör futbola gönül verenleri bekliyor. Neden derseniz? Doğrusu görünen o ki, birbirlerine diş gıcır tarak hazımsızlık duyan kulüpler ile mensubu oyuncular, emanetçi konumundaki antrenörler, boş yere yapılmış sınırsız/sayısız transferler, henüz hazır olmayan sahalar ve hakemler, müsabakalar sonrası hariçten okunan nakarat türü gazeller yine sıraya konacak gibi! Üstüne üstlük, hâlâ da saha içerisinde ve dışarısında hazırlıksız olmalarından dolayı yapılan hatalara çene yorma zahmetine katlanarak boşa konuşanlar... Yaraya neşterle değil de çuvaldızla dalmaya çalışanlar... ‘Futbolu biraz ileriye taşıyacağız’ vaatlerinin tam aksine dibe vurması için elbirliğiyle yapılan her şey; bu sezonda yeşil zeminler üzerindeki mücadelenin önüne geçeceğe benziyor gibi…

Henüz daha yolun başı olmasına rağmen ilk oluşan puan tablosuna dikkatlice baktığınızda altta ve üstte kırılgan olacağa benzeyen müthiş bir rekabetin yaşanacağını da görmek mümkün... Dolayısıyla kora kor geçecek gibi gözüken yarışı ister takımların alacakları istikrarsız sonuçlara bağlayın, isterse de birbirlerinden üç puan almanın zorluklarına... Lakin bir gerçek var ki; ilerleyen her hafta sonu tabanda ve tavandaki mücadeleler yine gazetelerin spor sayfalarının vazgeçilmezleri arasındaki yerini bu sezonda biraz gecikmeli de olsa mutlaka alacak ve haberciliği asla ihmal edilmeyecek.

             Elbette ki, asıl sorun sistemde. Zira Amatör futbolun gözle görünür bir politikası ve sistemleri ne kadar istense de bir türlü rayına oturtulamadı. Oturtulamadığı içinde hemen her sezon ‘Saldım çayıra, Mevla’m kayıra’ anlayışıyla idare edilmeye çalışılıyor. Dolayısıyla bu düzende kimse suçu üzerine almasın! Çünkü oralarda kim olursa olsun, bir şeylerin değişeceğine kimse inanmıyor! Üstelik zaman zaman Amatör futbolun gelişimi ve düzene girişi yönünde bir şeyler yapılmaya çalışılsa da, bunlar yarım/yamalak, eksik ve yetersiz olarak dikkat çekiyor. Zira bu alanda neyin, nasıl yapılması gerektiğini tam olarak hayata geçirmek mümkün olmuyor. Kimse darılmasın, gücenmesin, kırılmasın! Hep iyimser olmak istiyoruz ama kaldığı yerden ufak tefek farklılıklarla başlatılan amatör futbolun görünen, bilinen yüzü ne yazık ki bu ve yine flu! Böyle sürüp gideceğine de birilerinin itirazı olacağı pek sanılmıyor.

Diyoruz ve biliyoruz ki… Her sezon tekrardan sahneye konulan Amatör Lig yarışı kendine özgü heyecan dolu bir film! Başlangıcı olduğu kadar yarışın sonu da çok önemli! Dileriz ki, filmin sonu herkese, her kesime ve katılımcı takımlar için unutulmayacak güzelliklerle dopdolu olur.

 


Bu yazı 2618 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet