Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Mehmet DÖNERKAYA
FUTBOLDAKİ DURUM
09.10.2017

FUTBOLDAKİ DURUM

Başlangıç haftasından bugüne dek geçen süreçte; Bölgesel ve Süper Amatör Lig ile 1. Amatör Kümenin, Görüntüsü-Getirisi-Götürüsü ve Sonucu! İşini ciddiye alarak iyi hazırlananlar kazanıyor. Diğerleri oyundaki rolleri gereği “dostlar iş başında görsün” misali üstlendikleri rolü oynamakla kendilerini avutuyor.  

Oysaki İlimiz sporunda, bilhassa da kitleleri peşinden sürükleyen, en çok sevilen, en fazla izlenen, izleyicisi neredeyse her iki kişiden biri olan, dünyanın gözü üstündeki futbolda son birkaç yıldır tıkanma gözle görünür gerçektir. Dolayısıyla günden güne daha bir gelişmesi, büyümesi, ilerlemesi, gelişmeye ayak uydurması gereken futbol, bırakın yerinde saymayı, aksine geçen her günü dününü aratmaktadır. İşte bu minval içerisindeki futbol için ilgisi olan herkes/her kesim “su akar, yolunu bulur” diye düşünerek çaresizlik edebiyatı yapmasın! Boşu boşuna böyle bir düşünce içerisinde olmasın! Elbirliğiyle tedavi edilemez durumuna getirtilen futbola neşter vurabilmenin zamanı çoktan gelmiş ve geçip gitmektedir.  Herkesin gözü üzerinde olan spor dalı bugününe dek; ağırdan almalar yüzünden kangrene dönüşmekte olan yarasının tedavisi için nemalanan her kurum ve kuruluş. Bunların yöneticisi konumundaki zat-ı muhteremlerinin hemen, hem de hiç vakit kaybetmeden, üstelik sudan bir bahane üretmeden, eksiksiz ve de top yekûn bir araya gelmek suretiyle kısa, orta ve uzun vadede yapılması gereken planlar/programlar çerçevesinde görüşlerini/düşüncelerini acilen ve açıkça üstelikte hiç “kem-küm” etmeden belirtmeleri gerekmektedir.

Herkeste alenen bilmektedir ki; günümüz futbolu endüstriyel sektördür. Bırakın milyon liraları. Toplamda milyarlarca Euroların bir çırpıda harcandığı bu oyundan dünya futbolunun en az 1/6 sı verdikleri emek karşılığında para kazanmak suretiyle evine ekmek götürebilmekte. Kazanç sınırı en üst çizgide olan kesimde, “bir eli yağda, diğer eli balda” tabiriyle ferah içerisinde yaşamaktadır. Dolayısıyla bu örnekten yola çıkarak, birilerinin “bizler bu işin gönüllü tarafındayız” diyebilmeleri mümkün değildir. Aksine bu oyunda rolü bulunan herkes “karınca kararınca” payına düşeni er ya da geç, biraz gecikmeli de olsa almakta. Futbolcuysa transfer dönemlerinde isteğini fütursuzca dillendirmekte… Oyunda ve oyun alanı çevresinde görevlendirilenler ise bağlı bulundukları kurum-kuruluşların belirlenmiş oldukları bedeller karşılığında görevlerini ifa etmektedirler. Federasyonlar ile dernek statüsündekilerde yaptıkları işlemler karşılığında belirlenmiş bir bedel almakla beraber bir unvanında sahibi olmaktadırlar. Kısacası sporun adı-sanı-dalı, ne olursa olsun? Yapılan her işlem karşılığında belirlenen bir bedel ödenmekte,  bu bedelden de paylaşım, yapılmış olan iş için belirlenmiş oranlarda ilgili yerler arasında karşılığını bularak asla ve asla karşılıksız kalmamaktadır. Dolayısıyla yapılan her iş, karşılığını mutlak bulmakla beraber paylaşımı da bir şekilde olmaktadır.

İşte bu sebeple, verdikleri emeği gönül-gönüllü sıfatlandırmasıyla yapmakla/yapılmakta olduğunu ifade eden kişi ya da kişiler, karşı tarafa masumane görünmek beyanlarının dışında ne yazık ki gerçekçi olmamaktadırlar. Aksine “aile” tanımlaması yaptıkları işten, herkes/her kesim, kendilerine düşen payı öyle ya da böyle “görev/görevlendirme” adı altında almaktadırlar. Ve pek tabii ki, verilen bu emeğin diğer bir karşılığında ise ilgili şahısları üzerinde makam-mevki ve etiket olgusu olmaktadır.            


Bu yazı 2723 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet