Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
İBADETLERİMİZ
19.10.2017

İBADETLERİMİZ

 

İbadetlerimizden Oruç hakkında gazetemizde geniş bilgiler verdik.

Önemine binaen namazla ilgili bilgiler vermekte fayda görüyoruz.

Namaz dinin direği, imanla küfür arasında perdedir. Dolayısı ile aradan namazı kaldırdığımızda küfre düşmek hiçten değildir.

Namaz, kulluğumuzun en belirgin olanıdır. Zira Kur’an’da;

“Sizin inanç ve duanız (kulluğunuz) olmasaydı Allah size ne değer verecekti”

Namaz, ibadetlerin başında gelir. Zira Allah’a ibadet etmek Allah’ın kulları üzerindeki hakkıdır. Bunu yerine getirmemiş olanların kaza etmedikçe günahı bağışlanmaz, bir de kul hakları yerine getirilip helalleşilmedikçe affedilmezler.

Bunun dışında büyük günahlar Tevbe istiğfar ile, küçük günahlar iyilik ve salih amellerle bağışlanır.

İbadet ve taat ne demektir

İbadet, niyete bağlı olarak yapılmasında sevab olan ve yüce Allah'a yaklaşmayı ifade eden özel itaattir.

İtaat, niyete bağlı olsun veya olmasın yapılması hayırlı olan ameli yapmaktır. (Elmalı Tefsiri 1/102)

Çalışmak da ibadettir sözü, çalışmayı helal yollardan yapmak, kazancımla zekat vereyim, hacca gideyim, hayır hasenat yapayım düşüncesiyle ve o çalışmaya hakiki ibadet olan namaz mayası da katılırsa ibadet sayılır. Aksi halde çalışmak ibadettir denemez.

İbadete Engel Olan Haller:

Akıl baliğ bulunan her Müslüman Allah'a ibadetle mükellef dir. Ancak bunları yerine getirmek için bazı ibadetlerde bir takım şartlar vardır. Şöyle ki; Abdesti olmayan üç şe¬yi yapamaz; Namaz kılamaz, Kur'an’ı eline alamaz, Kabe’yi tavaf edemez. Cünup olan kişi 5 şeyi yapamaz; Namaz kılamaz, camiye giremez, Kur'an’a el süremez, Kur'an okuyamaz, Kabe’yi tavaf edemez. Hayız ve nifas halindeki kadın 8 şeyi yapamaz; Namaz kılamaz, oruç tutamaz, camiye giremez, Kur'an’ı eline alamaz, Kur'an okuyamaz, Kabe’yi tavaf edemez, cinsel ilişkide bulunamaz ve göbekle diz arası çıplak vaziyette kocasıyla bir araya gelemez. Bu haldeki kadın kılamadığı namazları kaza etmez ise de tutamadığı oruçları kaza eder. (N.İslam)


Bu yazı 4179 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLAR



Afyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet