Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
NAFİLE NAMAZLAR
15.11.2017

NAFİLE NAMAZLAR

Namazlara bağlı olan nafilelere yani ilk ve son sünnetlere Revatip denilirken, farzlara bağlı olmayıp müstakil kılınan namazlara da Regaip yani kılınmasına rağbet edilen namazlar denilir. Bunlar; Işrak (duha), Evvabin, Teheccüd, Tahiyyetül-Mescit, Teravih, Teşbih Namazı, Aay ve Güneş Tutulma Namazları, İstiska, İstihare, Hacet, Abdest Şükür ve Tevbe Namazlarıdır.

Namazlara bağlı olan sünnetler; müekked ve gayrı müekked olmak üzere ikiye ayrılır. Müekked sünnet; Peygamberimizin çok az terk ettikleri, gayri müekked ise bazen kıldıkları diye tarif edilmiştir.

Nafile namazlar gündüz kılınırsa dört rekatta bir selam, gece namazlarında ikişer rekatta bir selam ile kılınması efdaldır.

Nafile namazlarda kıyam farz olmadığı için özürsüz de olsa oturarak kılınması caizdir. Ancak sevabı yarımdır.

Başlanılan nafile bir namaz bozulur yada yarıda bırakılırsa kazası gerekir. Bozulan nafile orucun kazası gerektiği gibi.

Nafile namazların niyetinde, kılacağı namazın ne ve hangi namaz olduğunu belirtmek şart değildir. Doğrudan Namaz kılmaya demek yeterlidir. Ancak ihtiyaten belirtilmesi uygun olur. (N.İslam)

Nafile namazların her rekatında Fatiha ve sure okunur. İkindi ve yatsının dört rekatlık sünnetlerinin ilk oturuşunda, Salli Barik okunup üçüncü rekata kalkıldığında yeniden başlıyormuş gibi Sübhanekeden başlanır. Ögle'nin ilk, Cuma'nın ilk ve son sünetleri müekked olduğu için tahiyyattan sonra hemen kalkılır, besmele ile Fatiha'ya başlanır. Bu namazların ilk oturuşunda tahiyyattan sonra 'Allahümme salli ala Muhammed'den fazla okunduğu takdirde, Sehiv secdesi yapılması uygun olur. Zira bir bakıma farz ve vacip namazlara benzemektedir. (Dürer)

Önemli not:

Namazlara bağlı sünnetlerin dışında, kılınacak nafile namazlar yerine kaza namazları kılmakla, borçtan kurtulduğu gibi, o vakitte kılınmış namazın sevabı da alınmış olur.

Namaz Kılınması Mekruh Olan Vakitler:

Hiçbir namazın kılınamayacağı mekruh vakitler üçtür;

1. Güneş doğarken 4odakika geçesiye kadar.

2. Güneş tepede iken öğleye 40 dakika kala.

3. Gün batarken yani akşama 40 dakika kala, ancak o günün ikindisi kılınmamışsa sadece farzı kılınır. Bu namazda sehiv secdesi yapılamaz.

Bu üç vaktin dışında sadece nafile kılınması mekruh olan iki vakit daha vardır;

 

 

1. Sabah namazının vaktinden (imsaktan) itibaren kerahat vaktinin çıkışına kadar. (Sabahın sünneti hariç)

2. İkindi namazının farzından itibaren akşama kadarki zamandır.

Üç ana kerahat vaktinde namaz kılmak haramdır. Fakat nafile kılınması mekruh olan vakitte kaza namazı kalınabilir.

Ebu Yusuf’a göre Cuma günü zeval vaktinde nafile kılmakta kerahat yoktur. (ö.n. 226)


Bu yazı 3787 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet