Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Cemaatle Tesbih Namazı Kılınır mı?
03.01.2018

 

 

 

“Nafile namazını cemaatle kılmak Ramazan’ın dışında vitir de dahil mekruhtur” hükmünün açıklamasında Hulasa kitabı Kuduri’den naklen “mekruh değildir” dediğini rivayet etmiştir.

Bedayi'de:

"Nafile namazda cemaat olmak yalnız Ramazan'da teravihte sünnettir." Ramazan dışında sünnet değildir demek mekruh olduğunu gerektirmez. Bunun kerahati devamlı yapılırsa ve davetiye çıkarılarak kılınırsa bid'at ve mekruh olur.

Nimeti İslam kitabının Osmanlıcasının dip notunda; "Nafile namazını cemaatle kılmanın kerahati davetleşmek ve devamlı kılınması suretindedir. Hazır olan cemaate ve arada bir kılınanda kerahat yoktur." Daha geniş bilgi için sırlar hazinesi ve Abdullah Arığ Bey'in "Allah'ı Niçin Anıyoruz" isimli kitapta kaynaklarıyla açıklanmaktadır. (Shf, 95-100)

Bazı yerlerde yapıldığı gibi mübarek gecelerde (mesela Kadir gecesinde) cemaatle kılınan teşbih namazının bayram gecesinde kılınması daha yerinde olur. Zira bayram gecesi de duaların reddolunmadığı mübarek bir gecedir. Aynı zamanda teravih kılınmadığı o geceyi de bu vesile ile ihya etmiş olalım.

Teşbih Namazının Fazileti ve Kılınışı

Bu namazı Rasullullah (sav) Efendimiz, amcası Ab-bas'a(ra) tavsiye ederek şöyle buyurmuştur:

Ya anıca sana on hasleti içinde bulunduran bir bağışta bulunayım ki onları işlediğinde, Allah senin geçmiş ve gelecek, eski ve yeni, hata ile yapılanı, kasten işlenileni, küçüğünü büyüğünü, gizlisini açığını olmak üzere günahlarım affeder. On haslet şudur:

Dört rekât kılarsın her rekâtta yetmiş beşer defa "Subhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illellahü vellahü ekber" denir ki toplam 300 teşbih ile kılınmış olur. Şöyle ki:

Niyet ettikten sonra tekbir alır sübhaneke okursun sonra 15 defa yukardaki teşbihi söylersin, gizlice Euzü Besmele ile Fatiha ve zammı surelerinden birini okuduktan sonra 10 kere aynı teşbih okunur ve ruküya gidilir. Rükû teşbihlerinden sonra 10 kere teşbihi okursun, semiallahulimen Hamiden diyerek doğrulur ve orada 10 kere teşbihten sonra secdeye gidilir. 3 kere secde teşbihinden sonra 10 kere malum teşbih okunur ve secdeden doğrulunca, yine 10 teşbih daha okuyup ikinci secdeye gidilir. Secdenin teşbihinden sonra 10 kere daha teşbih okunur. Böylece birinci rekât 75 teşbih ile bitirilmiş olur.

İkinci rekâta kalkınca 15 defa, fatiha ve sureden sonra 10 kere, teşbih okunarak ilk rekâttaki gibi devam edilir. Sayıların sayım usulü parmaklarla fazla fark ettirilmeden yapılır.

Teşbih Namazını Cemaatle kılmak; Cemaat, 'niyet ettim teşbih namazını kılmaya uydum hazır olan imama' diyerek niyet eder. İmam sureleri açıktan okuduğu gibi, 300 teşbihi de açıktan okur. Ancak cemaat teşbihleri içinden söyler. Bunu söylerken adetlerin farklı olması zarar vermez. Gündüz kılınırsa teşbihler de gizli okunur.

Teşbih namazı menduptur. Peygamberimiz(sav) amcasına bu namaz hakkında buyurur ki;

"Ey amcam! Eğer güç getirirsen bu namazı hergün kılarsın, buna güç getiremediğinde her Cuma bir defa kılmaya çalış, bunu da yapamaz isen senede kıl, değilse ömründe bir defa olsun kıl." (Ebu Davut İbni Mace)

Bu konuda İbn-i Abbas (ra)'a sorulmuş ki bu namaz için belirlenmiş bir sure biliyor musun o da: Tekasür, Vel Asr, Kafirun, İhlâs Sureleri demiştir. (F. Hindiye - Celal Yıldırım 1/388)

ve kendisini bu yurdun vatandaşı sayan tüm insanların bütün kırgınlık ve dargınlıkları bir tarafa bırakarak vatanımızın kalkınıp gelişmesi uğruna tek yürek olmalıyız.Çok çalışıp çok üreterek,dışarıya karşı bağımlılığımızı azaltarak ülkemizin ilerlemesine katkı sağlamalıyız.Gün ayrılık zamanı değil,birlik ve beraberlik zamanıdır.Biz birlik olduğumuz müddetçe islam'ın son kalesi olan güzel vatanımız asla yıkılmayacaktır inşallah.Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Amiiin.

 


Bu yazı 4697 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet