Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Bir Kabre Birden Fazla Ölü Gömmek:
21.02.2018

Bir Kabre Birden Fazla Ölü Gömmek:

Bir Kabre Birden Fazla Ölü Gömmek:

Fakihler, zaruret olmadıkça bir kabre iki kişinin gömülmesinin caiz olmadığı hususunda ittifak etmişlerdir. Zaruret ise ölülerin sayısı çok olup, kısa zamanda hepsine ayrı ayrı kabir kazmak güç olursa yahut yer darlığı olursa yahut kazacak kimse bulmak mümkün olmazsa, erkeği erkeğin, kadını kadının kabrine koymak da mümkün olmazsa, birbirine yabancı erkek ve yabancı kadınlarda olsa birden fazlası bir araya gömülebilir. Ancak bir arada gömülenler arasında topraktan bir engel yapılır ki, vücutları birbirine temas etmesin.

Ölünün cesedi çürüyüp tamamen toprak olursa oraya başkasını defnetmek veya tarla, bina yapmak caizdir. Ölünün toprak olup olmadığı konusunda, o bölgede bilgi ve ihtisas sahibi birilerine danışılır, (İbni Abidin-Zuhayli 3/82)

Ölü Defnedilmeyen Bir Kabristanda Bina Yapmak:

Kabristana ölü defnedilmeyip, muattal bir duruma gelir ve mevcut ölülerin de çürüyüp toprak haline geldiği tespit edilirse, o takdir de o yere hem bina yapmak, hem de ziraat yapmak caizdir. (F.Hindiye)

Nitekim bugün birçok şehir ve kasabalarda eski kabirler tamamen metruk bir vaziyete getirilmiş, şehir dışında yeni kabristanlar yapılmıştır. Bu durumda şehir içindeki kabirlerin mutlaka kaldırılması gerekiyor. Dolayısıyla yukarda belirtilen hususlara dikkat edilir, şartlar mevcutsa o takdirde kaldırılmasına cevaz verilebilir. (C.YÜ. Fıkıh)

Buralara inşaa edilen camilerde namaz kılmakta sakınca yoktur. Kerahet oluşu; kan, irin karışımı olan kabristanda kılınmasındadır. (Buhari 2/370)

Defnedildikten Sonra Ölünün Nakli:

Diğer mezheplerde bazı nedenler dolayısıyla nakledilebileceği görüşleri varsa da, Hanefi'ye göre definden sonra ölüyü başka yere nakletmek caiz değildir. Ancak başkasına ait bir yere defnedilen ölüyü, yer sahibi oradan çıkarmak isterse, veya su basmak veya ecnebi bir millet elinde kalan bir kabri başka yere nakletmek caizdir. (Ö.N.B.)

Zaruret olmadıkça kabrin açılması da caiz değildir. Meğer ki defin esnasında kabirde kıymetli bir eşya kalmış ise veya adli nedenle açılması istenmesi durumunda açılabilir.

Meyyitin yıkanmadan defnedildiği anlaşılsa, yinede yıkanmak için cenaze çıkartılamaz. Namazı kılınmamış ise kabir üzerinde (yıkanmamış olsa dahi) namazı kılınır. (Diyanet İlm. Zuhayli)


Bu yazı 1666 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet