Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Efe Hasan ÖĞÜNÇ
Reklamsa Kara Reklam
11.03.2018

Reklamsa Kara Reklam

Yeni bir haftada tekrar sizlerle birlikteyiz. Yeni haftanın hepimize, Ülkemize barış sağlık ve mutluluk getirmesini dilerim.

Geçtiğimiz hafta 8 Mart Dünya Kadınlar günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlandı. Pek çoğumuz bu günün anlam ve önemini bilmeden çok farklı amaçlar için kutladı. Neyse ben bu konulara girmek istemiyorum. Benim asıl sizlerle konuşmak istediğim konu temizlik.

İmandan gelen temizlik. Başta 8 Mart kadınlar gününü kutladığımız analarımız bize öğretmiştir.Yavrum temizlik imandan gelir.Din adamları vaazlarında demişlerdir Temizlik imandan gelir.Atalarımız demişlerdir temizlik imandan gelir, Aslan yattığı yerden belli olur.Doktorlarımız devamlı söylemiştir, hastalıkların temelinde temiz olmamak yatar.

Hatta işi ben daha uç noktaya götürmek istiyorum. İnsanların yaşadıkları yer ve davranışları onların nasıl bir insan olduğunu ifade eder. Kirli ve pasaklı insanlar gerçek hayatında da bu şekilde, temiz ve titiz insanlarda gerçek yaşamlarında bu şekilde temiz ve titizdirler. Kötü niyetli insanlar ve iyi niyetli insanlarda bu şekilde sınıflandırılırlar.

İnsanların yaşamlarını sürdürdüğü yerler, hayatsal faaliyetlerini sürdürdükleri mekanlar onların nasıl bir kişi olduğunu belirtir. Kişi yapmış oldukları davranışları ile karakterini karşısındakine yansıtır.

Özellikle toplu yaşam alanlarının olduğu alanlarda temizlik konusuna daha fazla dikkat edilmelidir. Annelerim, eşlerimiz her gün evlerimizi temizlerler. Okulumuzu, sınıflarımızı okul görevlileri her gün temizlerler, cadde ve sokaklarımızı temizlik görevlileri her gün temizler çöpleri toplarlar.

Ya biz ne yaparız. En temiz olması gereken Camii tuvaletlerimizi temizlemeyiz. Bırakın temizlemeyi bir maşrapa su dökmeyiz. Camilerimizde bulunan parkları kirletiriz. Parklar, bahçeler pet şişeler, çekirdek kabukları içersinde. Nasıl Müslümanız, onu da geçin nasıl insanız. Anneler, babalar, öğretmenler hep temizliğin tertip ve düzenin öneminden bahseder. Yerde bir çöp görürseniz onu alın çöp kutusuna atın, yerlere tükürmeyin, çekirdek atmayın der.Gizli kameralar yerden çöp alıp kutuya atını bulur tebrik eder.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çevreyi kirletenlere esprili tepki göstermek amacıyla Porsuk Çayı kıyısına bank üzerinde oturmuş ’Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli koydu. Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "Karikatürize edilmiş bu heykeli koyarak çevre temizliğine mizahi bir açıdan dikkat çekmek istedik" dedi.

Bu kadar gevezelikten sonra gelelim tekrar İlimize geçtiğimiz günlerde yerel basınımızda bir haber çıktı. İlimizde hizmet veren bir işletmede yere çekirdek atmayan müşteriye ceza kesiliyor.

Birçok işletmede çekirdek kabuklarının yerlere atılması hoş karşılanmazken, bu işletmede tam tersi yaşanıyor. Eğer bir müşteri çekirdek kabuklarını yere atmayıp masada biriktirmeye kalkarsa işletme sahipleri tarafından cezalandırılıyor. Kimsenin şikâyetçi olmadığı durum ile müşterilerin daha rahat oyun oynaması ve sohbet etmesi amaçlanıyor. İşletme sahibi burada farklı bir konsept de var. İkram ettiğimiz çekirdeğin kabuklarının yere atılmasını istiyoruz. Buradaki insanların oyun oynarken veya sohbet ederken rahat etmelerini istiyoruz. Evlerinde ve parklarda yapamadıklarını burada stres atmak için kullanmalarıdır. Evinde olsa atamaz ama ben çekirdeği yere atmaları için ikram olarak veriyorum.

Kim demiş sokağa, parklara çekirdek atılmıyor diye. Bu beyefendi hiç dışarıya çıkmamış galiba.

Bu haberi gazetemiz köşe yazarı etkili iletişim uzmanı öğretim görevlisi Kerem Öztürk’e gösterdim, düşüncelerini almak istedim. Bana verdiği cevap; “Bence olumsuz olur. Neden biliyor musunuz, orada bir alışkanlık, bir tabu yıkılıyor. Oraya gidip alışan adamlar, gayrı ihtiyari olarak parkta bahçede de atar. Ben belediye olsam, kesinlikle müdahale ederdim bir şekilde. Adam bir de yayılmak istiyor. Hoşuma gitmedi bu haber. Zaten bu millet çekirdekleri yere atmayı sever” dedi.

Ben Hocam şimdi “Bu reklam, reklamın iyisi kötüsü olmaz, reklam reklamdır” diyecekler dedim. Kerem bey” Elbette reklam. Ancak bence KARA REKLAM” dedi.

Temizlikten, tertip düzenden bahsedenler. Siz ne söylemek istersiniz. Ben yorumu sizlere bırakmak istiyorum. Tekrar birlikte olana dek esen kalın.

 

 

 

 

 

 

 


Bu yazı 4788 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet