Hayat Rehberimiz

Hayat Rehberimiz haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

Yasin AY 2019-05-10 19:26

Hayat Rehberimiz

Yarın anneler günü. Canımız yandığı zaman hemen yardım istediğimiz, geceleri uyuduğumuz zaman gelip açık olan üzerimizi örten ve defalarca bizi kontrol eden dünyanın en değerli varlığının günü.

Annemiz, ismini duyduğumuz zaman yüzümüzde gülümseme, kalbimizde şefkat ve merhamet duygularının yeşerdiği en değerli varlığımızdır.

Annelerimiz hayattayken varlıklarının değerini bilmek, onlara tüm kalbimiz ile bağlanmak gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki annemiz her zaman sırtımızı yaslayacağımız yıkılmaz bir duvar, dinleneceğimiz eşsiz bir sığınaktır. Hem hayat rehberimiz hem de destekçimizdir.

Anne sevgisi o kadar önemlidir ve o kadar özel bir duygudur ki, bu özel duyguyu da tek bir güne sığdırma aslında bana göre mantıklı değil. Çünkü tüm hayatı boyunca çocuklarını düşünen annelerimizi, sadece bugün değil her zaman düşünmeliyiz.

Annelerimizin hakkını ne yaparsak yapalım ödememiz mümkün değildir. “Cennet annelerin ayakları altındadır”. Bu güzel söz dinimizin annelere ne kadar değer verdiğinin de en güzel örneğidir.

Hayata bizleri hazırlayan ilk öğretmen’ imiz annelerimizdir. Yalan söylemenin iyi bir şey olmadığını, tüm canlılara sevgi ile bakmanın önemini ilk olarak annelerimiz öğretmiştir, bizlere. Başımız ne zaman sıkışsa annelerimiz sığındığımız bir liman olmuştur. Annelerimiz en ufak problemimizde bile, bizim için tedirgin olurlar ve hemen o problemi çözmek için bizlere yardım ederler. Kısacası yaşamlarını bizlere adarlar.

Bazen günlük hayatta çirkin görüntülere şahit oluyorum ya da duyuyorum. Annesini azarlayanları, onlarla ilgilenmeyen çocuklarını ve hakaret edenleri. O an anne yüreğinin nasıl parçalandığını, onların neler hissettiklerini tahmin ettikçe üzülüyorum. Bu tarz davranışları yapanları uyarmalı, yapılan davranışın doğru bir davranış olmadığını söylemeli ve olabildiğince engellemeye çalışmalıyız.

Onları kaybetmeden evvel, yanımızda iken kıymetlerini iyi bilmeli, gönüllerini hoş tutmalıyız.Başta annem olmak üzere tüm annelerin, anneler günü kutlu olsun…